Co trzeba wiedzieć, o efekcie jo-jo?

smacznego-blog-przeklety-efekt-jojo-2
Walka ze zbędnymi kilogramami, przypomina często przysłowiową walkę z wiatrakami. Czasem, nawet najlepsza dieta okazuje się nie skuteczna, gdyż po kilku miesiącach od jej zakończenia, masa ciała wzrasta około 5 kilogramów więcej niż wynosiła masa wyjściowa. Zjawisko to nazywa się efektem jo-jo, a jego powodem zazwyczaj bywa stosowanie zbyt drastycznej diety, czy głodówki, jak również brak aktywności fizycznej.
Czym jest efekt jo-jo?
Dobrze znany większości osobom, które prowadziły dietę, efekt jo-jo, to nic innego jak zwiększenie masy ciała, po zakończeniu odchudzania. Jak pokazuje, dotyczy to około 80% ludzi, którzy podjęli walkę ze zbędnymi kilogramami.
Jak już wspomniano efektu jo-jo mogą spodziewać się osoby, które stosują głodówkę, diety bardzo nisko kaloryczne, jak również diety, które nie są odpowiednio zbilansowane. Powodem powstania efektu jo-jo jest również zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, oraz zaniechanie aktywności fizycznej. Nie ma znaczenia, jakiej płci jest osoba, oraz w jakim jest wieku. Na powstanie tego efektu narażone są osoby, które odchudzają się w sposób monotonny, drastyczna dieta, przynosi efekty, ale zazwyczaj krótkotrwałe.

Badania wskazują, że efekt jo-jo może być zjawiskiem, na który człowiek jest skazany ewolucyjnie. Okazuje się, że komórki tłuszczowe w organizmie mają cos w rodzaju pamięci, co sprawia, że masa ciała w dzieciństwie oddziałuje na to ile człowiek będzie ważył w dorosłym życiu. Komórki tłuszczowe, gdy zakończy się dietę, wracają one do swoich poprzednich rozmiarów.
Jak schudnąć bez efektu jo-jo?

86519
Aby uniknąć efektu jo-jo, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Trzeba pamiętać, że odchudzanie nie powinno być tylko jednorazowym aktem, ale trzeba zmienić racjonalnie swój sposób odżywania. Warto dietę wzbogacić o błonnik oraz jeść kilka małych posiłków dziennie. Bardzo ważny jest również odpowiednia aktywność fizyczna, która dostarcza komórkom tlenu i pobudza je do aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *